aktualizováno: 02.07.2018 11:25:25

CAVALIER  KING CHARLES SPANIEL                  

KRÁLOVÉ DVORA A SRDCE
 

image

imageimage

 

Než se jejich cesty rozdělily, byli king Charles a cavalier king Charles, jediné plemeno. Oba se podobali malým španělům, ale byli velmi rozmanití. Někteří byli malincí, jiní větší. Někteří s kratším čeníškem, někteří s delším. Ve skutečnosti byly dobře ustálené pouze jednotlivé barvy. Všichni odborníci ale uzávají, že angličtí /toys spaniels/ pocházejí z loveckého španěla, který byl dobře znám již ve středověku. I když  kdo ví... Později se pak stali trpasličí španělé nejvyhledávanějšími společenskými psy,nejen v Anglii, ale
 i ve Skotsku.
O Marii Stuartovně se traduje smutný příběh, že byla těmito psíky doprovázena až na popraviště, protože se jí pejsci schovali pod sukně,  a potom je  museli až  násilím odehnat.  Nebohá královna předala  zálibu v chovu těchto pejsků následníkům z rodu Stuartovců, pak Tudorovců, především vnukovi  Karlu I. a pravnukovi Karlu II. /1630 - 1688/. Právě  tomuto králi ,vděčí španělé za pojmenování "king Charles".   Král, který plemeni věnoval téměř veškerý svůj čas a zájem, na úkor vladařských povinností,  což mu ze strany londýnského kronikáře p. Samuela Pepyse bylo často vyčítáno, se velmi  o rozvoj a popularizaci plemene zasloužil. Dle dobových obrazů je pak i  zřejmé, že si psíci také velmi  získali přízeň  anglické aristokracie.
V 18. století se do stále větší obliby v Anglii , dostávala plemena se zkrácenou čenichovou partií, pekinézové a mopsové. Tomuto  módnímu trendu, se patrně začali přizpůsobovat i trpasličí  španělé.
Až v r. 1926, byli milovníci tohoto plemene překvapeni, když  na Cruftově výstavě, Američanem Roswellem Eldridgem z New Yorku, byla vyhlášena odměna 2 x 25 liber pro chovatele, kteří vyšlechtí zpět téměř vymizelé plemeno. A stalo se !
Trpasličí blenheim španělé s protáhlejšími čeníšky,  jako by z oka vypadli pejskům z obrazů z doby Karla II.
Do dnešních dnů tedy existují dvě plemena. Původní a opět objevené - Cavalier King Charles Spaniel a plemeno mladší, ale nikdy nevymizelé King Charles Spaniel. Rozdíl je patrný již na první pohled. Kavalír je větší, má ploché temeno hlavy, výše nasazené ucho a delší čenichovou partií s nůžkovým skusem. Povahou veselý,  nesmírně přátelský a adaptabilní, milující vodu, procházky i celou rodinu.
King je menší s kulatou hlavou a níže posazenými slechy, kratkým nosíkem. Korektní je  předkusový chrup.  Miluje více náruč svého pána než hlučná a nebezpečná dobrodružství.  V barvě se rozlišují u obou plemen čtyři barevné variety....


Pokud chcete vědět další informace,
KLIKNĚTE NA ODKAZY UMÍSTĚNÉ DOLE  POD OBRÁZKEM


                                                  imageimage     image                                              
 

Standard plemene          Historieimage
 

TOPlist